Насилие над деца
ОПРЕДЕЛЕНИЕ ЗА ДЕТЕ :
Дете по смисъла на този закон/Закон за закрила на детето/ е вскяко физическо лице до навършване на 18 години
КАКВИ ВИДОВЕ НАСИЛИЕ ИМА И КАК ДА ГИ РАЗПОЗНАВАМЕ ?
Насилието може да бъде от възрастен към дете, между деца и от дете към възрастен. Някои от формите на насилие са видими, други – по-трудно уловими, но и в двата случая последиците могат да бъдат много тежки за децата.
ФИЗИЧЕСКО НАСИЛИЕ е всяко физическо посегателство, което причинява болка или предизвиква страх у детето.
ПСИХИЧЕКО НАСИЛИЕ са всички действия, които могат да имат вредно въздействие върху психичното здраве и развитие на детето – подигравателно отношение, заплахи, подценяване, дискриминация, отхвърляне и др.
СЕКСУАЛНО НАСИЛИЕ е въвличането на дете в сексуални действия, които то не разбира напълно и за които няма капацитет да даде съгласието си да участва поради когнитивната си незрялост и млада възраст.
ТОРМОЗЪТ е специфичен вид насилие сред децата и е сред най-неуловимите форми на агресивно поведение и насилие. Но не всеки акт на насилие е тормоз. Тормозът между връстници e групов феномен, извършва се в присъствието на други връстници и в отсъствието на възрастни. Професор д-р Дан Олвеус определя тормоза като „повтарящи се във времето негативни действия от страна на един или повече ученици, когато някой умишлено причинява или опитва да причини травма или дискомфорт на друго дете чрез физически контакт, чрез думи или по друг начин.“
КИБЕРНАСИЛИЕТО и кибертормозът се осъществяват в дигитална среда. Включват създаване и разпространение на обидни, заплашителни и подигравателни снимки и текстови съобщения, които уронват достойнството на детето или го унижават. Може да става дума за снимането на дете с мобилен телефон и разпространяването на снимки или видеозапис без негово съгласие, кражба на самоличност/профили, обиди, разпространение на слухове в социалните мрежи и др. Тези действия са изключително травматизиращи, защото запечатват и популяризират акта на насилие.
Онлайн /в интернет/ тормозът нараства значително през последните години, а част от случаите се зараждат именно между съученици в училище.
КЪДЕ ДА СИГНАЛИЗИРАМЕ ЗА НАСИЛИЕ НАД ДЕТЕ?
Съгласно чл.7 Закона на закрила на детето, всеки гражданин има задължение да помогне на детето да приключи тормоза към него и да получи адекватна подкрепа от специалисти, за да започне процеса по възстановяването от травмата, която насилието му е нанесла. Не е необходимо лицето, подаващо сигнала за дете в риск или сигнал за насилие над дете, да е представител на институция. Може да е познат, съсед или случаен свидетел.
1 Национална телефонна линия за деца: тел. 116 111 и на тел. 112
2. Държавна агенция за закрила на детето: тел. + 359 2 9339011; факс + 359 2 9802415; еmail: stopech@sacp.government.bg
3. Телефон на горещата телефонна линия за пострадали от насилие + 359 2 9817686 - на цената на градски разговор или 0800 18676 - безплатен. Линията работи от 9 до 21.00 ч. Първият телефон на линията е достъпен и за хора извън страната.
4. Местни Районни полицейски управления
5. Местни Отдели за закрила на детето към Агенцията за социално подпомагане.
6 . Номер за спешни обаждания 112 източник:
Настоящата статия има за цел да очертае основни права и не представлява правен съвет, свързан с конкретна ситуация или субект. Изложението няма за цел да посочи в пълнота спецификите на разглежданата материя. За конкретна правна помощ следва да бъде поискан съвет от специалист. Авторът на статията не носи отговорност за предприемането на каквито и да е правни действия въз основа на съдържанието й.